Csak feltételekkel írja alá Lengyelország a római nyilatkozatot

2017. március 23. 10:47

Beata Szydło lengyel kormányfő az EU egységének megőrzését, az EU és a NATO szoros együttműködését, a nemzeti parlamentek szerepének megerősítését és a közös uniós piac megőrzését említette a varsói prioritások között.

2017. március 23. 10:47

Lengyelország nem írja alá a Római Szerződés aláírásának 60. évfordulója alkalmából szervezett EU-csúcstalálkozón elfogadandó nyilatkozatot, amennyiben nem tartalmazza a számára legfontosabb kikötéseket – erősítette meg csütörtökön Beata Szydło lengyel kormányfő. Szydło a TVN24 kereskedelmi hírtelevíziónak adott interjúban elmondta: jelenleg nem lehet tudni, hogyan hangzik majd a római nyilatkozat végső változata, mivel a dokumentum szövegéről a tagállamok még folyamatosan egyeztetnek. A riporter azt firtatta, előfordulhat-e, hogy a nyilatkozatot nem fogadják majd el. A lengyel kormányfő szerint az összes tagállam közötti konszenzus hiányában természetesen ez megtörténhet.

A lengyel kormánynak négy prioritása van, amelyeket a nyilatkozatnak „tartalmaznia kell, hogy értelme legyen, ne váljon puszta irattá, mely szépen hangzik ugyan, de semmilyen hatással nem lesz az Európai Unió politikájára” – közölte Szydło. A visegrádi csoport kormányfőinek március eleji varsói csúcstalálkozóján közzétett nyilatkozat-tervezetre utalva, Szydło az EU egységének megőrzését, az EU és a NATO szoros együttműködését, a nemzeti parlamentek szerepének megerősítését és a közös uniós piac megőrzését említette a varsói prioritások között.

A római csúcstalálkozóhoz „nagyon sok remény fűződött, sokak szerint áttörést, új Európa kezdetét várták tőle” – állapította meg Szydło, hozzátéve: jó lenne, ha ez így is lenne, „de jelenleg az EU-ban nem uralkodik ilyen légkör”. Az EU szerinte annyira mély válságban van, hogy nem kész ennyire bátor döntésekre.

Azt a lehetőséget, hogy Varsó nem írja majd alá a római nyilatkozatot, már szerdán kilátásba helyezte Konrad Szymanski EU-ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes. Az uniós ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottság ülésén elmondta: a tagállamok jelenleg egyetértenek abban, hogy a közös cél az EU gazdasági növekedése, valamint a biztonsági helyzet javítása. „Elfogadhatatlannak” nevezett minden olyan esetleges próbálkozást, amely az EU állandó megosztásához vezethet. Varsó többször határozottan elutasította a kétsebességes Európa koncepcióját.

Szombaton az Európai Parlament elnöke, a frakciók vezetői és az uniós tagállamok vezetői gyűlnek össze Rómában, ahol a Római Szerződés 60. évfordulója alkalmából megvitatják, merre haladjon tovább az európai integráció Nagy-Britannia uniós kilépését (Brexit) követően. Közös állásfoglalásukat a csúcstalálkozó zárónyilatkozatában rögzítenék majd.

(MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2017. március 23. 16:59
Ideje lenne ezeket a pontokat komolyan venni.
zakar zoltán béla
2017. március 23. 12:47
Helyes
Kvasztics Fedor
2017. március 23. 12:43
Egy vélemény az Európai Únióról: "Akár tetszik, akár nem, el kell fogadnunk, hogy az európai integrációt elsősorban a monopoltőke kényszeríti ki, az főként ennek érdekeit szolgálja. Tudom, ez marxista szövegnek tűnik, de akik kételkednek benne, gondolkozzanak el rajta: a jólétben és megelégedettségben élő nyugat-európai polgárt mi késztette volna arra, hogy sorsközösséget vállaljon az általa lenézett és nem kedvelt kelet-európaiakkal? Ugyan miért akarná a nyugati polgár befogadni az instabil, szegény és más történelmi, kulturális hagyományokkal bíró Ukrajnát? Az Európai Unió mégis társulási szerződést kötött vele, ami a csatlakozás előszobája. Ugyanis a 43 milliós Ukrajna nagy piaci lehetőségeket tartogat a tőke számára. A 75 milliós Törökország felvételét azonban már nem sikerült lenyomni a nyugat-európai polgár torkán az ország muzulmán jellege miatt (és számos más feltétel sincs adva a csatlakozáshoz), bár már 1963 óta folynak erről a tárgyalások." De érdemes tovább is olvasni ezt a cikket, van benne néhány jól megfogalmazott gondolat az EU-ról. http://mno.hu/velemeny/az-europai-uniorol-illuziok-nelkul-2391077
apoa
2017. március 23. 12:00
Nem hallottam sehol, hogy Magyarországnak milyen kikötései vannak, ahhoz hogy aláírjon?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!