Leminősítette az EU-t a Standard & Poor's

2016. július 01. 07:43

Az eddigi „AA plusz”-ról egy fokozattal „AA”-ra rontotta az Európai Unió hosszú távú besorolását a Standard & Poor's a Brexit miatt. Nem csak az EU járt azonban így a brit népszavazást követően, Nagy-Britanniát már korábban leminősítette mind a három nagy hitelminősítő.

2016. július 01. 07:43

Leminősítette az Európai Uniót a Standard & Poor's, arra a véleményére hivatkozva, hogy Nagy-Britannia kilépési szándéka gyengíti az EU költségvetési rugalmasságát és belső politikai kohézióját. A nemzetközi hitelminősítő csütörtök este Londonban közölte, hogy az eddigi „AA plusz”-ról egy fokozattal „AA”-ra rontotta az EU hosszú távú besorolását. Az új osztályzat kilátása stabil.

A döntéshez fűzött elemzésében az S&P kiemeli, hogy az EU-n belüli szolidaritást eddig az unió hitelminősítését meghatározó tényezők egyik kedvező elemeként tartotta nyilván, ezentúl azonban semleges adósmegítélési tényezőnek tekinti, miután a brit EU-tagságról múlt héten rendezett népszavazáson a választók többsége a távozásra voksolt. A Standard & Poor's alapeseti forgatókönyve a brit népszavazás előtt az volt, hogy mind a 28 tagállam az EU tagja marad – áll a cég elemzésében.

Bizonytalanabbá válhat a tervezés

A hitelminősítő várakozása szerint a bennmaradó 27 tagország megerősíti elkötelezettségét az EU mellett, ám Nagy-Britannia távozása miatt óhatatlanul új és bonyolult tárgyalásokra lesz szükség az EU következő, 2021-2027-es költségvetési keretéről. Emellett várhatóan bizonytalanabbá válik a bevételi előrejelzés, a hosszú távú tőketervezés és a pénzügyi védőmechanizmusok kiigazítási gyakorlata is.

A Standard & Poor's kiemeli, hogy az idén Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság adja az uniós költségvetésbe befizetett nettó hozzájárulások 21, 16, illetve 13 százalékát.

Az EU hitelminősítési erősségei közé tartozik ugyanakkor, hogy a kockázatos eszközállomány a 28 tagállam 13 ezer milliárd eurós összesített hazai össztermékének alig 0,6 százaléka, az EU 8400 milliárd eurós állampapír-piacának pedig mindössze 0,9 százaléka – áll az S&P csütörtöki elemzésében.

A briteket is leminősítették már

A Standard & Poor's a héten Nagy-Britanniát is leminősítette, egyszerre két fokozattal „AA”-ra csökkentve a hosszú futamidejű brit államadós-kötelezettségek besorolását az addig érvényben tartott lehetséges legjobb „AAA” szintről, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A cég azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy a brit EU-tagságról tartott népszavazás eredménye miatt romlani fog a brit gazdaságpolitika kiszámíthatósága, stabilitása és hatékonysága.

A brit államadósságot a három nagy hitelminősítő közül az e héten bejelentett leminősítésig már csak a Standard & Poor's tartotta nyilván „AAA” osztályzattal, a Fitch Ratings és a Moody's Investors Service már korábban megvonta Nagy-Britanniától ezt az elit besorolást. Ráadásul a héten Fitch Ratings is újból leminősítette Nagy-Britanniát, „AA plusz”-ról egy fokozattal „AA”-ra rontva a hosszú futamú brit szuverén osztályzatot. A Fitch szintén negatív kilátást hagyott érvényben az új besoroláson. A Moody's a múlt héten negatívra rontotta a brit adósosztályzat kilátását, ugyancsak a népszavazási eredményből eredő kockázatokra hivatkozva.

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lynx
2016. július 01. 15:36
Az Európai Uniót? Azt hogyan? Minden országot AA-ra tett? Minket is? Vagy csak az EKB-t? Vagy csak az AAA-s besorolású országokat vágta vissza AA-ra? Ezért leminősítem a Standard & Poor'st. Pongyolán is fogalmaznak.
Békanász a hasadon
2016. július 01. 09:55
Lehet perelni német bíróságon a nagy nemzetközi hitelminősítőket – döntött a német szövetségi legfelső bíróság (BGH) egy magánszemély ügyében, aki a Standard & Poor’s amerikai hitelminősítőtől követel kártérítést a Lehman Brothers csődje miatt. A kisbefektető arra hivatkozva követel 30 ezer eurót a hitelminősítőtől, hogy annak pozitív értékelésére hagyatkozva vásárolt 2008-ban a Lehman Brothers amerikai befektetési bank kötvényeiből, a bank azonban alig néhány hónappal később csődbe ment, a megvásárolt kötvények pedig elértéktelenedtek. http://mno.hu/gazdasag/egy-nyugdijas-rakhatja-helyre-a-hitelminositoket-1131820
Harangláb
2016. július 01. 09:51
A brit szavazók már leminősítették az EU-t. Az volt az igazi minősítés...
Cassi
2016. július 01. 09:20
Kemény megszorítás jöhet Brüsszelben, ezután Dom Perignon helyett valamilyen olcsóbb pezsgőben kell fürdeniük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!