Nyirő Józsefről nevezték el a székelyudvarhelyi városi könyvtárat

2019. február 28. 11:48

A székelyudvarhelyi önkormányzati testület csütörtöki ülésén döntött az elnevezés mellett.

2019. február 28. 11:48

A székelyudvarhelyi önkormányzati testület csütörtöki ülésén Nyirő Józsefről nevezte el a város könyvtárát. Az Orbán Árpád alpolgármester által beterjesztett határozattervezetet 16 képviselő támogatta szavazatával, ketten tartózkodtak. 

Amint az ülésen elhangzott: a tanács tavaly március 15-i ünnepi ülésén hozott elvi határozatot a névválasztásról és arról, hogy elindítja a névadás jogi procedúráját. A névválasztást a prefektus hivatalában működő névadó bizottság negatívan véleményezte, de amint a tanácsülésen a város jegyzője elmagyarázta: a testület ennek ellenére határozhat a névadásról. 

Az önkormányzati testület ülésén a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyik képviselője a döntés elnapolását, másik a név módosítását és a Kányádi Sándor nevet javasolta a könyvtárnak. A Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közös frakciója kitartott a Nyirő József név és a szavazás megtartása mellett. Többen is elmondták: mindkét személyiséget fontosnak tartják a város számára, semmiképpen nem szeretnék őket egymás ellen kijátszani, és keresik a módját annak, hogy Kányádi Sándor nevét is utca, tér vagy intézmény viselje Székelyudvarhelyen. 

Az emigrációban elhunyt Nyirő József erdélyi író alakja 2012-ben váltott ki erős indulatokat a román-magyar viszonyban és az erdélyi magyar közéletben, amikor a hatóságok meghiúsították az író hamvainak a székelyudvarhelyi újratemetését. Azt hangoztatták, hogy szerintük Nyirő József antiszemita, fasiszta eszméket képviselt, de az újratemetést a Bunta Levente akkori RMDSZ-es polgármester által kiállított temetési engedély formai hibájára hivatkozva akadályozták meg. Az újratemetés előkészítésében – kegyeleti okokra, Nyirő József végakaratára és írói érdemeire hivatkozva – az Országgyűlés Hivatala szervezői szerepet vállalt.

Ezt követően a román hatóságok egy gyergyószentmiklósi Nyirő József-megemlékezés és egy székelyudvarhelyi Nyirő József-naptár ügyében is vizsgálatot indítottak, de bűncselekmény hiányában mindkettőt beszüntették.

(MTI)

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ferenczb
2019. március 01. 03:12
--_Itt találsz mezztelen lányok környékeen : My.Su/Lanyok
balbako_
2019. február 28. 19:02
Helyes!
Skageröge
2019. február 28. 16:22
Az ég szerelmére, ez a fénykép a Nyírőre csak valamelyest hasonlító, de vele nem azonos Rideg Sándort ábrázolja! Aki látott már életében 2 olyan fotót, amely tényleg Nyírőről készült, az már fölfogja a külső különbséget.
Peter8811
2019. február 28. 14:11
Valamikor 1954 tájékán bejött hozzánk Árkus József aki akkor épp az ÁVH-nál volt Parabolás, Ludas Matyis tiszt. Rendes volt mert szólt apámnak, hogy tüntesse el a könyvespolcról a Nyirő József és Ignácz Rózsa könyveit, mert ha nem ő jön be hanem valami ilyen Tóni vagyok Tóni akinek épp nincs ideje valamelyik ÁVH-s tisztviselő lányt tóni, az még el is vitetett volna minket és beköltözött volna a lakásba mint Sebes Gyuri bácsiék, vagy Dobrev Klára néniék,
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!