Lengyel külügyminiszter: Katasztrófa lenne a Merkel-féle elosztási rendszer

2015. október 16. 11:44

Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter szerint katasztrófát jelentene Európára nézve Angela Merkel javaslata, ami alapján az országok elkezdenék egymás közt osztogatni a migránsokat. A külügyminiszter szerint az EU tagállamok „határozott többsége” nem ért egyet a német kancellárral, és inkább a külső határok megvédésére kellene koncentrálni. A lengyelek határőröket küldenek Magyarországra.

2015. október 16. 11:44

Katasztrófát jelentene Európának, amennyiben elfogadná az Angela Merkel német kancellár által a migránsválság megoldására javasolt állandó áthelyezési mechanizmust, ehelyett Európa külső határainak védelméről kell döntést hozni – jelentette ki Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter pénteken az RMF FM lengyel kereskedelmi rádiónak nyilatkozva.

A lengyel külügyi tárca vezetője arra reagált, hogy az EU-csúcstalálkozón uniós források szerint Németország feszültséget okozott azzal, hogy megpróbálta a zárónyilatkozatba illeszteni az Európai Bizottságnak a menekültek állandó elosztási mechanizmusával kapcsolatos javaslatát. 

Schetyna kijelentette: Lengyelország „nem hátrál meg Angela Merkel elől”, és Varsó álláspontját az Európai Unió tagállamainak „határozott többsége” osztja. „Ez képtelenség. Katasztrófát jelentene Európára nézve, ha most mi, európai politikusok megmondanánk, hogy tovább osztogatjuk a migránsokat, és magunkra kényszerítjük a következő menekülthullámok áthelyezését” – jelentette ki a lengyel külügyminiszter. Hozzátette: az EU-tagországoknak a külső határok védelméről és a menekültek regisztrációs központjairól kell döntést hozniuk, nem pedig elosztási mechanizmust kell bevezetniük.

Úgy vélte, hogy a német lépést belpolitikai tényezők befolyásolják. „A bevándorlást illetően a német belpolitika nem a legjobb napjait éli, ezért történnek próbálkozások jobb külső kép, arculat kialakítására. Ennek semmi köze az európai döntésekhez” –szögezte le.

A lengyelek az önkéntes alapú befogadás mellett vannak

Lengyelország elutasítja az állandó menekültelosztási mechanizmust. Ehelyett júniusban önkéntes alapon beleegyezett 2 ezer észak-afrikai és közel-keleti menekült befogadásába, az uniós belügyminiszterek szeptemberi tanácskozásán pedig további 4 és fél ezer migráns befogadását vállalta. Ewa Kopacz lengyel kormányfő csütörtökön cáfolta a WSieci című lengyel konzervatív hetilap hét eleji, az Európai Bizottság egyik meg nem nevezett tisztségviselőjére hivatkozó értesülését, miszerint a lengyel kormány „titokban” összesen 100 ezer migráns átvállalását ígérte volna meg Brüsszelnek.

A lengyel miniszterelnök péntek reggel megerősítette a lengyel sajtó csütörtök esti értesüléseit, miszerint Csehország és Szlovákia után Lengyelország is segítséget küld Magyarország déli határának védelmére. Ewa Kopacz közölte: 70 határőr és több terepjármű, ezen belül öt éjjellátó készülékkel felszerelt kocsi készül Magyarországra. Emellett Lengyelország az uniós határőrizeti ügynökség (Frontex) missziója keretében Európa déli határának védelmére további 40 embert szán. Lengyelország eddig 40 határőrrel, 1 repülőgéppel és 1 helikopterrel szállt be a Frontex missziójába, a helikoptert október elején a magyar-horvát határ őrizetére irányították át.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zalai láma
2015. október 16. 15:12
Lengyel-magyar két jó madár...! A lengyelek túlságosan atlantista szélirányba fordultak,ehhez híven az adott szót sem tartották be.Reméljük hogy ezek után tényleg kelet-európai érdekek emntén fognak tevékenykedni!
Vir.Hungaricus
2015. október 16. 14:10
A lengyel külügyminiszter jól beszélt. Reménykedjünk, hogy most már tartja magát ehhez az állásponthoz. Nem olyan rég volt ugyanis, hogy Lengyelország az uniós migráns kvóta tárgyalásakor, a V4 országokat cserben hagyva megszavazazta a német részről erőltetett javaslatot. Mindezt azután, hogy még a MEGELŐZŐ napon is a V4 egyeztetésen hitet tett az egységes fellépés mellett. Borítsunk fátylat a rövid eltévelyedésre.
Kvasztics Fedor
2015. október 16. 13:42
A bevándorlóknak Németország a céljuk, és erről a németek tehetnek. Nekünk ehhez nincs közünk, nem hozzánk igyekeznek. Németország nagyon jól keresett az EU létezésén, és az euro bevezetésén, más országok rovására. Ha akkor zsebre tette a hasznot, akkor most a hátrányokat se terítse szét.
belga
2015. október 16. 13:37
Oké, de ha önkéntes alapú akkor sem árt rögzíteni ki mennyit vállal. És ezt amennyire lehetséges tudatosítani a migránsokkal. Mert nem árt ha már akkor amikor elindulnak tudják, hogy melyik ország rendelkezik még szabad befogadó hellyel, és melyik tette ki a "megtelt" táblát. Úgy képzelem, hogy a tájékoztatás ha nem is könnyen, de megoldható (?). És biztos, hogy érdemes pénzt-energiát ebbe fektetni, mert nyilvánvaló, hogy fogalmuk nincs arról (a többségnek) hogy ahova indulnak ott mire számíthatnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!