Rátámad a lengyel kormányra az Európai Néppárt

2016. március 18. 08:38

Ahogy annak idején a magyar ellenzék, a lengyel ellenzék is az Európai Parlamentet használja, hogy érvényesítse akaratát a kormányzattal szemben. A Polgári Platform bejelentette a jobboldali Európai Néppárt határozattervezetét, amely a lengyelországi jogállamiság védelméről szól. A lengyel miniszterelnök úgy reagált, hogy a belföldi problémákat inkább belföldön kellene megoldani.

2016. március 18. 08:38

A Velencei Bizottság friss ajánlásainak végrehajtására sürgetik majd Lengyelországot abban a határozattervezetben, amelyet az Európai Néppárt (EPP) készül benyújtani áprilisban az Európai Parlamentben – közölte Grzegorz Schetyna, a lengyel ellenzék fő erejének számító Polgári Platform (PO) elnöke csütörtökön.

A dokumentum előkészítéséről a konzervatív erőket összefogó EPP-hez tartozó állam- és kormányfők, valamint ellenzéki vezetők csütörtöki brüsszeli tanácskozásán döntöttek. „Döntést hoztak arról, hogy az Európai Néppárt határozattervezetet készít a lengyelországi jogállamiság védelméről” – mondta Piotr Borys, a PO egyik magas rangú illetékese.

A tisztségviselő arról számolt be, hogy a tervezetet az uniós parlament minden Európa-párti csoportjával együttműködésben fogják elkészíteni, és azt várhatóan áprilisban nyújtják be. „Ma határozottan kijelentjük: nem fogadjuk el a törvény megsértését, az alkotmány megsértését. Arra számítunk, hogy közzéteszik az alkotmánybíróság ítéletét, és ez teret nyit a kormány és az ellenzék közötti tárgyalásokra” – mondta a csütörtöki találkozó előtt Schetyna.

Szydło: A lengyel problémákat Lengyelországban kellene megoldani

Beata Szydło lengyel kormányfő viszont azt üzente a Twitteren, hogy a lengyel problémákat Lengyelországban kellene megoldani. „Lengyelországnak békére és egyetértésre van szüksége” – fogalmazott a miniszterelnök.

Grzegorz Schetyna az Európai Néppárt csúcstalálkozóján vett részt csütörtökön Brüsszelben, majd ezt követően Manfred Weberrel, az EPP frakcióvezetőjével és személyesen Angela Merkel német kancellárral egyeztetett. Utóbbival a Polgári Platform és a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) együttműködéséről tárgyalt.

A Velencei Bizottság úgy foglalt állást múlt pénteken, hogy az alkotmánybíróságot korlátozó lengyel jogszabályváltozások alááshatják a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot. Az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete a varsói alkotmánybíróság ítéleteinek végrehajtására szólította fel Lengyelországot. Ezzel arra utaltak, hogy bár a lengyel alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte a róla szóló törvény sokat vitatott, az új kormány által kezdeményezett módosítását, a Szydlo-kabinet azt közölte, hogy az ítéletet nem teszik közzé a jogi közlönyben, és így az nem is válhat hatályossá.

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Antigoné
2016. augusztus 18. 11:45
A Polgári Platform is jobboldali.
Anti Komcsi
2016. április 14. 01:10
A lengyel baloldal sem az ország jövőjét félti, hanem a saját hatalmát akarja csellel visszaállítani.
Anti Komcsi
2016. április 14. 01:10
Azok a korrupt, hazaarulo es inkompetens baloldaliak agalnak a nep akarata ellen Magyarorszagon, mint Lengyelorszagban.
emhem
2016. március 30. 22:54
nem vagyok a kisfiad. az előző kormány is megéri a pénzét az ügyben (három jogos és két jogtalan kinevezettje volt), de attól még amit mondtam, az áll. az új kormány hozott egy alkotmányellenes törvényt amivel felülbírálta az alkotmánybíróságot. ez puccs. olyan, mintha gyurcsány 2006-ban beleírta volna az alkotmányba, hogy ő magyarország teljhatalmú ura, akinek joga van alkotmányt módosítani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!